PayPOS ile Reyonda da Ödeme Alabileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Perakende sektöründe fiziksel mağazalara dönüş başladı. Ancak değişen tüketici alışkanlıkları mağazaların dijital dönüşümünü hiç olmadığı kadar hızlandırdı. Yeni tüketici, kasa kuyruğu olmadan temassız teknolojilerle mağaza içinde istediği noktada ödeme yapmak istiyor. Paynet de tüm Android cihazlara temassız ödeme özelliği kazandıran PayPOS teknolojisiyle bu ihtiyaca yanıt veriyor. 

Perakende sektörü pandemi etkilerinin azalmasıyla birlikte büyüme hızını artırdı. Insider Intelligence’ın sektör raporuna göre perakende satışları bu yıl yüzde 5 artarak 27,33 trilyon doları aşacak. E-ticaret harcamalarında yavaşlama beklense de e-perakende küresel pazarın yüzde 20’sinden fazlasını oluşturmaya da devam edecek. Rapor, 2021 yılında başlayan mağaza içi perakendecilikteki hareketin bu yıl daha da hız kazandığına dikkat çekiyor. Perakende sektöründe tüketiciler mağazalara geri dönerken sektör de dönüşüyor.

Bu dönüşümün en önemli etkisi ödemelerde kendini gösteriyor. Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) ve Forrester Research tarafından iki yılda bir yapılan ve perakende sektöründe ödemelerle ilgili son trendleri ortaya koyan “Perakendede Ödemelerin Durumu” raporuna göre perakendecilerin dijital/temassız ödeme seçeneklerine ilgisi artıyor. Özellikle mağaza içi dijital ödemeler yükselişte. Tüketiciler, her geçen gün daha fazla temassız, hızlı ve güvenli ödeme teknolojilerine yöneliyor. Perakendeciler de bu noktada dijital dönüşümlerini hızlandırma ihtiyacı hissediyor.

Her yerde ödeme alma özgürlüğü getiriyor

Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketi Paynet de yüz yüze ödeme alma çözümü PayPOS’la perakendedeki bu ihtiyaca yanıt veriyor. Ölçeği ne olursa olsun tüm perakendeciler, PayPOS ile fiziki POS olmaksızın cep telefonu, tablet, kiosk veya el terminali gibi bütün Android cihazlar üzerinden NFC/temassız özelliğini kullanarak ödeme alabiliyor. PayPOS her zaman her yerde ödeme alma özgürlüğü de getiriyor. Reyonda ödeme alma imkanı sunan PayPOS ile işletmelerin mağaza içi ödeme işlemleri hızlanıyor, kasa kuyrukları azalıyor. PayPOS ile ödemelerin sadece kasada görevli personel yerine mağazadaki müşteri temsilcileri tarafından da alınabilmesi beraberinde çalışan verimliliğini artırıyor. Operasyondaki bu esneklik ve kolaylık mağazalarda kasa alanlarının küçültülmesine olanak tanırken, ürün konumlamada yeni alanların yaratılmasına fırsat tanıyor. 

Tüketicinin satın alma gücünü destekliyor

Perakendede son dönemde öne çıkan bir diğer önemli ihtiyaç hem tüketicinin satın alma gücünü desteklemek hem güvenlik beklentilerini tam anlamıyla karşılamak. Bu noktada da temassız ödeme limitinin üzerindeki işlemleri PayPOS’la gerçekleştirmek mümkün oluyor. Tüketiciler bu işlemlerinde de şifre girerek güvenli ödeme yapabiliyorlar. PayPOS ile ödeme yapıldığında, kredi veya banka kartının fiziksel güvencesinden yararlanılabiliyor.

Pahalı yatırımlara ihtiyaç duymuyor

Çözüm, pratik kullanımı ve maliyet avantajıyla da perakendecilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Paynet üye iş yerleri tüm NFC özellikli Android cihazlara PayPOS uygulamasını anında ücretsiz indirip, herhangi bir kurulum gerektirmeden ödeme işlemlerinde kullanabiliyor. Çözüm, fiziki POS satın alımı, bulundurma bedeli, servis, bakım gibi pahalı yatırımlara ihtiyaç duymuyor. Her mağaza ve kasa için ayrı POS edinmesi ve her bir POS için ilk yatırımın yanında servis ve bakım ücreti ödemesi gereken işletmeler, PayPOS kullanımına geçtikten sonra tüm bu maliyet kalemlerinden kurtuluyor, işletmeleri büyürken ek POS yatırımı yapmak zorunda kalmadan PayPOS’la istedikleri her an her yerden ödeme alabiliyorlar.

Satış ve stok takibini kolaylaştırıyor

İşletmeler PayPOS’u diledikleri satış, sipariş, CRM veya ERP uygulamasına entegre edebiliyor, bu entegrasyon için bir ücret talep edilmiyor. Yine işletmeler istedikleri takdirde hazır entegrasyonlu Paynet mobil uygulaması ile hemen ödeme almaya da başlayabiliyorlar. PayPOS perakendecilerin satışın yanında stok takibini de kolaylaştırıyor. PayPOS ile yapılan tahsilatlar sipariş, stok veya muhasebe programlarına entegre edilebiliyor. Böylece yapılan satışların gerekli programlarda otomatik kaydı gerçekleşiyor, satış ve tahsilat takibi kolaylaşıyor, operasyonel yük ve insan hatası tamamen ortadan kalkıyor. Bu şekilde PayPOS, işletmelerin ödeme süreçlerini daha verimli ve etkin şekilde yönetmelerine olanak tanıyor.

Paynet olarak perakende sektöründeki şirketlerin finansal süreçlerini dijitalleştirerek operasyonel verimliliklerini artırdıklarını belirten Paynet Satış Direktörü Deniz Şensabah, bu noktada en önemli çözümlerinin PayPOS olduğunu ifade ediyor. Şensabah sözlerini şöyle sürdürüyor: “PayPOS çözümümüz ile mağazalarda birden fazla cihaz veya POS taşınmasına gerek kalmadan tek bir Android cihazla reyonda ödeme alma özgürlüğü sunuyoruz. PayPOS, NFC özelliği bulunan tüm Android cihazları bir POS cihazına dönüştürüp saniyeler içinde istenilen yerden temassız ve hızlı ödeme almayı sağlıyor. PayPOS, sadece bununla da kalmıyor. Hem perakendecilerin hem müşterilerin yeni dönem birçok ihtiyacını karşılıyor. Temassız ödeme limitinin üzerindeki işlemleri PayPOS’la gerçekleştirmek mümkün oluyor. PayPOS perakendecilerin stok takibini de kolaylaştırıyor. PayPOS ile yapılan tahsilatlar sipariş, stok veya muhasebe programlarına entegre edilebiliyor.”