Link ile Ödeme Alma Teknolojisi

İçindekiler

İnternetten alışveriş hem çok hızlı ve kolay olması hem de birçok alternatif sunabilmesi ile öne çıkıyor. İnternetten alışverişlerde kullanılan sanal POS’lar ise ödeme almayı kolaylaştırmanın yanı sıra mağazalarda da aktif olarak kullanılabiliyor. 

Son yıllarda sanal POS’lar sayesinde yaygınlaşan link ile ödeme gibi yöntemler, kullanıcıların mağazadan veya evlerinden kolayca ödeme yapabilmesini sağlıyor. Bu da işletmelerin hem bir temassız ödeme yöntemine kavuşmuş olmasını hem de zaman ve mekandan bağımsız ödeme alabilmesine yardımcı oluyor. Peki ödeme alma sistemleri nelerdir?

Link ile Ödeme Nedir?

Linkle tahsilat gibi farklı isimlerle de anılabilen link ile ödeme, sanal POS ödeme çözümleriyle geliştirilen özel bir sistem. Tüketiciler ürünlerini kasaya teslim ettiklerinde veya satın alacakları hizmeti internet üzerinden seçtiklerinde, ödeme seçeneği olarak link ile ödemeyi tercih edebiliyor. Yani hem mağaza hem de internet satışlarında kullanılabiliyor. 

Linkle tahsilat komutu verildiğinde sanal POS, ödeme sayfasının linkini oluşturuyor ve müşterinin telefon numarasına SMS veya e-mail adresine mail olarak gönderiyor. Müşteriler de linki gönderilen ödeme sayfasına girip kolayca işlemi tamamlayabiliyor.

Link ile Ödeme Almak Kimler İçin Uygun?

Link ile Ödeme Almak

Linkle tahsilat yöntemleri iki farklı alanda yaygın olarak tercih ediliyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi online ödemeler. İş yerleri, linkle tahsilat sayesinde sanal POS’un ürettiği ödeme sayfasının linkini müşterilere kolayca iletebiliyor.

Bir diğer önemli kullanım alanı ise temassız ödeme. Tüketicilerin temassız ödeme kartı bulunmuyorsa link ile ödeme sayesinde kolayca temassız ödeme alınabiliyor.

Bunun dışında link ile ödeme kullanılabilecek alanlar şöyle sıralanıyor:

  • Posta yolu ile alışveriş (mail order)
  • Tele satış kanalları
  • Sosyal medya üzerinden yapılan satışlar

Kısacası hemen her alanda linkle tahsilattan faydalanılabiliyor. 

Link ile Ödeme Almak için Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Linkle tahsilatta SMS ve e-mail seçeneklerinden yararlanılabiliyor. Tüketicilerin sadece mail adreslerini veya telefon numaralarını paylaşmaları gerekiyor. İlgili bilgiler paylaşıldıktan sonra link üretilip müşteriye iletiliyor. Müşteri, ödeme sayfasında kart bilgilerini girerek veya banka uygulamaları ile ödeme gibi alternatif yöntemleri kullanarak ödemesini gerçekleştirebiliyor.

Link ile Ödeme E-Ticaret İçin Uygun mu?

E-ticaret sitesinde sanal POS’un ve entegrasyonu sağlayan banka veya finansal teknolojiler şirketinin link ile ödeme altyapısı bulunuyorsa bu yöntemle ödeme alınabiliyor. Aksi takdirde özel bir yazılım vasıtası ile ödeme sayfasının linkinin oluşturulup iletilmesini sağlayan sisteme ihtiyaç duyuluyor. 

Link ile Ödeme Almanın Avantajları Neler?

 

Link ile Ödeme Almanın Avantajları

Linkle tahsilat ile dünyanın her yerinden ödeme alınabiliyor. Bu sayede yurt dışına satış gibi zorlu süreçler kolayca çözülebiliyor. Bunun dışında linkle tahsilatın avantajları şöyle sıralanıyor:

  • Kolay ve pratik bir ödeme aracıdır.
  • Kredi veya banka kartlarından kolayca ödeme alınmasını sağlar.
  • Saniyeler içerisinde gerçekleştiği için oldukça hızlıdır.
  • Mağaza satışlarında kasa yoğunluğunu azaltabilir.
  • Fiziki olarak fatura veya fişe gerek olmayacağı için bu tip masraflar düşebilir.

Bunlara ek olarak yeni bir teknoloji olması sebebiyle de deneyimlemek isteyen tüketiciler, link ile ödeme alan firmaları tercih edebiliyor.

PayLink: Link ile Ödeme Almanın Kolay Yolu

Paynet tarafından geliştirilen ve link ile ödeme alma yöntemi olan Paylink ile tüketicilere SMS veya e-posta yolu ile ödeme linki gönderilebiliyor. Tüketiciler de bu link vasıtasıyla ödemelerini kolayca yapabiliyor. Ayrıca Paynet, PaynetPass ve MasterPass  kart saklama çözümlerini desteklediği için ödeme süreci önemli ölçüde kısalabiliyor. Çünkü normalde ödeme yapılırken müşterilerin kart bilgilerini girmesi gerekebiliyor. Ancak bu çözümler sayesinde önceden kaydedilen kartı seçmek yeterli oluyor.

Bunun dışında Paynet’in üye işyerlerine sunduğu tüm bankalardan ödeme alabilme ve taksit yapabilme gibi imkanlar da Paylink içerisinde yer alıyor.

Paylink ile ödeme almak için şirketlerin, Paynet ile iletişime geçip entegrasyon işlemlerini tamamlaması yeterli. Bunun dışında herhangi bir ek işleme ihtiyaç duyulmuyor.

11 dakika