Akıllı Telefonlar POS Cihazına Nasıl Çevirilir? Mobil POS Nasıl Kullanılır?

POS cihazları, kredi kartları ve banka kartları ile kolayca ödeme alınmasını sağlar. Ancak satın alma ve kullanım ücretleri bir hayli pahalıdır. Temassız ödeme gibi yeni nesil teknolojilerin eklenmesi de oldukça maliyetlidir. Ayrıca birden fazla POS bulundurmak, bazı durumlarda ciddi mali yükler yaratabilir. İşletmeler ise bu gibi sorunları aşabilmek için akıllı cep telefonlarını, mobil POS cihazlarına çeviren teknolojilerden yararlanabilir.

Akıllı cep telefonlarını taşınabilir POS cihazlarına çeviren ve kasada ya da sipariş sırasında ödeme alınmasını sağlayan mobil POS sistemleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Mobil POS Nasıl Çalışır?

Mobil POS, akıllı cep telefonlarını NFC etiketi gibi teknolojilerle ödeme alabilecek hale getiren sistemlerin genel adıdır. Mobil POS sistemleri genel olarak iki farklı mantıkla çalışır. NFC teknolojisi ile çalışan sistemlerde, ödeme kuruluşu veya bankanın uygulaması yüklenir. Uygulamaya, NFC teknolojisine erişim yetkisi verilir ve müşteri, NFC etiketinin olduğu kısma kartını yaklaştırarak ödeme yapabilir.

NFC ile yapılacak ödemelerle ilgili olarak bilinmesi gereken önemli bir nokta ise temassız işlem limitidir. BDDK tarafından belirlenen limitin aşılması durumunda müşterinin kart şifresini girmesi gerekir.

Mobil POS Kimler Kullanabilir?

Mobil POS’ların kullanım alanı oldukça geniştir. İşletmeler genellikle NFC ile ödeme teknolojisinden yararlanarak temassız POS’lar olarak akıllı telefonları kullanır. Böylece ekstra POS alınmasına gerek kalmaz. Ayrıca çok sayıda POS’a da ihtiyaç duyulmaz. 

Mobil POS sistemlerinin kullanıldığı bir diğer alan ise kapıda ödeme gibi yöntemlerdir. Çalışanlar, teslimat sırasında telefonu POS cihazı olarak kullanma özelliği sayesinde NFC ile temassız ödeme alabilirler.

Mobil POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

mobil-pos-basvurusu

Mobil POS, ödeme çözümleri sunan şirketler veya bankalardan başvuru ile alınabilir. Üstelik ödeme çözümleri sunan şirketlerin bir kısmı, tek bir sözleşme ile bütün sistemlere kolayca erişilmesini sağlar.

Başvurular sırasında ise ortalama ciro ve şirket bilgileri gibi bazı detayların paylaşılması talep edilir.

Mobil POS Kullanmanın Avantajları

Mobil POS sistemlerinin en büyük avantajı, çok sayıda fiziksel POS cihazı alınmasına gerek kalmadan her yerde tahsilata izin vermesidir. POS cihazlarının aksine bakım maliyetleri gibi sorunlar olmaz. Bu sayede operasyonel maliyetler azalır.

Mobil POS sistemlerinin diğer avantajları şöyle sıralanır:

  • Sanal POS’larda olduğu gibi e-fatura ve diğer sistemler kullanılabilir. Böylece hem sarf malzeme masrafı azalır hem de daha çevreci hareket etme imkanı sunar. 
  • Yazarkasa POS’lardan farklı olarak akıllı telefonların götürülebildiği her yerden ödeme alınabilir.
  • NFC ile ödeme teknolojisi sayesinde kolayca temassız ödeme alınabilir.

Kısacası bir akıllı telefon, POS cihazı olarak kullanıldığında çok sayıda avantaj sağlar. Mobil POS’lar ile hem her yerde hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme alınabileceği için müşteri deneyimi yükselir hem de maliyetler azalır.

Mobil POS Tüm Banka ve Kredi Kartlarıyla Uyumlu mu?

NFC özelliği ile ödeme alınacaksa mobil POS sistemleri, sadece temassız ödeme özelliğine sahip kartlar ile uyumludur. Kart bilgileri ile ödeme alınan sistemdeyse temassız ödeme seçeneğinin aktif olması gerekmez. 

Paynet’in Sunduğu PayPOS Avantajları

Paynet üye iş yerleri, mobil POS için tek bir sözleşme üzerinden PayPOS’a erişebilir. PayPOS ile Paynet mobil uygulaması üzerinden kolayca ödeme alınabilir. Ayrıca PayPOS, akıllı cep telefonları dışında Android işletim sistemine sahip tabletler ve kiosk gibi cihazlarda da çalışır. Böylece ödeme alanı çeşitliliği artar.

PayPOS’un sağladığı diğer avantajlar kısaca şöyle sıralanır:

  • NFC teknolojisi ile saniyeler içerisinde temassız ödeme alınabilir.
  • Fiziki POS satın alımı, bulundurma bedeli, servis ücreti veya bakım maliyeti gibi pahalı yatırımlar yapılmasına gerek kalmaz. 
  • Herhangi bir kurulum veya cihaz yatırımı yapılması gerekmez. 
  • PayPOS, fiziki POS cihazları gibi çalışır. Bu nedenle de aynı güvenlik seviyesine sahiptir. 
  • Ekstra bir cihaz yatırımı yapılmasına gerek kalmaz.

Son olarak Paynet aracılığıyla NFC ile temassız ödeme almanızı sağlayan PayPOS dışında link ile ödeme almanızı sağlayacak Paylink ve karekod ile ödeme almanızı sağlayacak PayQR gibi temassız ödeme çözümlerine de kavuşabilirsiniz. Ayrıca Paynet’in tüm çözümlerine, PayPOS’a dahil olmak için imzalanan sözleşme ile ulaşılabilir. Yani farklı ödeme çözümleri için yeni sözleşmeler imzalanmasına gerek kalmaz.