Şimdi Al, Sonra Öde Nedir, Avantajları Nelerdir?

İçindekiler

E-ticaret, gelişen finansal teknolojiler sayesinde çeşitli ödeme ve satış yöntemlerinin uygulanabileceği bir ortama sahip oluyor. Bu da hem tüketicilerin hem de satıcıların aynı anda avantajlar elde etmesini mümkün kılıyor. Öyle ki günümüzde e-ticaret sitelerinde her iki taraf için de avantajlı olan “şimdi al, 3 ay sonra öde; şimdi al, 6 ay sonra öde” gibi kampanyalar görmemiz mümkün. Geleneksel ticaretin başlıca tahsilat yöntemlerinden olan şimdi al, sonra öde sistemi; artık tüm ticaret kanallarında da yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Peki, “buy now pay later” olarak da bilinen şimdi al, sonra öde nedir ve ne gibi avantajlar sunar?

Şimdi Al, Sonra Öde (Buy Now Pay Later) Nedir?

Şimdi al, sonra öde; yapılan alışverişe ait ödemenin ileri bir tarihe ertelenmesini sağlayan ödeme/tahsilat sistemidir. Buy now pay later veya kısaca BNPL olarak bilinen bu sistemde ödemeler, belirlenen ileri bir tarihte tek seferde veya taksitler halinde alınabilir. Böylece satıcılar alternatif bir ödeme yöntemi sunarak yeni müşteriler edinme fırsatı yakalarken tüketiciler de esnek bir ödeme imkânına sahip olurlar.

Şimdi Al, Sonra Öde Sistemi Nasıl Çalışır?

Hem fiziki mağazalarda hem de online alışverişlerde uygulanabilen BNPL yönteminde süreç, tüketicinin satın alacağı ürünü seçmesiyle başlar. Tüketici, ödeme adımına geldiğinde “şimdi al, sonra öde” veya “hemen al, sonra öde” gibi farklı şekillerde isimlendirilebilen yöntemi seçerek alışverişe devam eder. Fiziki mağazada süreç online veya kâğıt üzerinde devam edebilirken online alışverişlerde genellikle bir form doldurmak veya kart bilgisi girmek yeterlidir.

Şimdi al, sonra öde uygulamasında tüketici, alışverişi yaptığı sırada herhangi bir ödeme yapmaz. Bu yöntemi tercih ettiği takdirde kampanya kapsamındaki erteleme süresi boyunca ödeme yapmasına gerek yoktur. Genellikle 3 ay ve 6 ay gibi BNPL kampanyaları olur. Bu da müşterinin, satın aldığı ürünün ücretini 3 veya 6 ay sonra ödeyeceği anlamına gelir.

Hemen al, sonra öde yönteminde tüketiciye sağlanan süre tamamlandığında tüketicinin alışveriş sırasında bilgilerini girdiği kredi kartından alışverişin ücreti tahsil edilir. Bu ücret, kampanyanın içeriğine göre taksitle veya tek seferde karttan çekilir. Bununla birlikte şimdi al, sonra öde için kredi kartı her zaman zorunlu değildir. Ödemeler, bir banka veya ödeme kuruluşu üzerinden tanımlanacak kredi limitiyle de yapılabilir.

Şimdi Al, Sonra Öde Nasıl Kullanılır?

Bir tüketicinin şimdi al, sonra öde seçeneğini kullanabilmesi için bu yöntemle ödeme alan e-ticaret sitelerini ve mağazaları tercih etmesi gerekir. Ardından şimdi al, sonra öde kampanyası dahilinde satışa sunulan ürünlerden bir veya birkaçını alıp kampanyadan yararlanmak istediğini beyan etmesi yeterlidir. Finansal geçmişi ve kredi notu bu işlem için uygun olan tüketiciler, diledikleri zaman BNPL yöntemini kullanabilirler.

İşletmeler ve e-ticaret siteleri ise bu yöntemi kullanarak satış yapabilmek için şimdi al, sonra öde altyapısına sahip bir aracı kurumla çalışmalıdırlar. Bir finansal kurum ile iş birliği yaparak BNPL imkânı sunmak, her iki taraf için de daha güvenli bir seçenektir.

Şimdi Al, Sonra Öde Hangi Ürünlerde Geçerlidir?

Şimdi al, sonra öde ile satın alınabilecek ürünler için çok geniş bir kısıtlama yoktur. Söz konusu ürünler genellikle satıcı tarafından belirlenir. BNPL kampanyası sunan e-ticaret siteleri ve mağazalar, satış politikaları ve kampanya stratejileri doğrultusunda belirli ürün gruplarını bu sisteme dahil edebilirler. Örneğin şimdi al, sonra ile telefon, bilgisayar, kıyafet, ayakkabı gibi birçok farklı ürün satın alınabilir.

Altın, takı ve mücevher gibi ürünler ise genellikle şimdi al, sonra öde kampanyalarına dahil edilmez. Aynı şekilde dijital ürünlerin satışı da BNPL kapsamında pek tercih edilmez. Ayrıca yasal düzenlemeler gereği taksit yapılamayan ürünlere şimdi al, sonra öde kapsamında da taksit yapılmaz.

Şimdi Al, Sonra Öde Siteleri Hangileridir?

Şimdi Al, Sonra Öde Siteleri Hangileridir?

Şimdi al, sonra öde siteleri olarak birçok e-ticaret sitesini sıralayabiliriz. Finansal teknolojilerin ve ödeme sağlayıcı şirketlerin sunduğu kolaylıklar sayesinde her e-ticaret sitesi; şimdi al, sonra öde kampanyası düzenleyebilecek imkâna sahiptir. Günümüzde ise e-ticaret sitelerinin önemli bir kısmı bu ödeme yöntemini müşterilerine sunuyor. Bu konuda önemli olan, güvenilir e-ticaret sitelerini tercih etmektir.

Şimdi Al, Sonra Öde Sisteminde Faiz Var mı?

Şimdi al, sonra öde alışverişlerinde ödenecek toplam tutar, peşin alışverişlere göre farklı olabilir. Müşterilerine bu alternatif ödeme yöntemini sunan e-ticaret siteleri ve mağazalar, vadeli satış yaptıkları için bir kampanya ücreti talep edebilir veya ürün tutarına faiz yansıtabilir. Daha avantajlı fiyatlarla alışveriş yapabilmek için şimdi al, sonra öde kampanyaları sunan firmalar arasında karşılaştırma yapmak önemlidir.

Hemen Al, Sonra Öde Ödenmezse Ne Olur?

Hemen al, sonra öde sistemi bir çeşit kredi gibi düşünülebilir. Buna göre kampanyadan faydalanan bir tüketicinin ödemeyi zamanında yapmaması halinde gecikme faizi işletilebilir. Ayrıca sözleşme kapsamında belirtilen süreler dahilinde ödeme yapılmadığında şimdi al, sonra öde borcu yasal takibe düşer. Geç ödeme ve yasal takibe düşme gibi durumlar ise tüketicinin kredi notunu düşürerek gelecekteki finansal işlemlerini olumsuz etkiler. 

Şimdi Al, Sonra Öde Avantajları Nelerdir?

Hemen al, sonra öde; hem satıcılara hem de tüketicilere avantaj sağlayan bir sistemdir. Hızla yaygınlaşmasının ve sıkça tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden biri budur. Karşılıklı kazancın söz konusu olması; şimdi al, sonra öde uygulamasını pek çok ödeme yöntemine göre daha cazip hale getiriyor.

Şimdi, BNPL sisteminin tüketiciler ve satıcılar için avantajlarına örnekler verelim.

“Şimdi Al, Sonra Öde”nin Tüketiciler İçin Avantajları

 • Kredi kartına gerek kalmadan vadeli ve taksitli alışveriş yapılabilir.
 • Kredi kartının limitini eksiltmeden alışveriş yapmak mümkün olur. 
 • Nakit sıkıntısının olduğu durumlarda da ihtiyaçlar ertelenmeden karşılanabilir. 
 • Acil ihtiyaçlar için nakit kaynağı veya kredi kartı bulmakla zaman kaybetmeye gerek kalmaz.
 • Yüksek tutarlı alışveriş için esnek bir ödeme alternatifi olarak tercih edilebilir. 

“Şimdi Al, Sonra Öde”nin Satıcılar İçin Avantajları

 • Kredi kartına sahip olmayan müşterilere vadeli ve taksitli satış yapılabilir. 
 • Kredi kartı limitini doldurmak istemeyen, limiti yetersiz olan veya nakit problemi olan müşterilere de satış yapmak mümkün olur. 
 • Alternatif bir ödeme yöntemi olarak sunulması halinde daha geniş bir müşteri kitlesine hitap edebilme fırsatı yaratır.
 • Esnek ödeme imkânı sunulduğu için müşteri memnuniyeti artar.
 • Yüksek tutarlı ürünlerin satışı kolaylaşır ve ürünler elde kalmaz.
 • Şimdi al, sonra öde başvuruları kısa sürede sonuçlandığı için hızlı bir ödeme yöntemi olarak sunulabilir. 
 • Bu avantajların etkisiyle birlikte satışlar ve kazanç da artış gösterir.

Paynet ile Şimdi Al, Sonra Öde

Paynet çözümleri ile müşterilerinize şimdi al, sonra öde kampanyaları sunabilir; onlar için tercih edilen bir işletme haline gelebilirsiniz. Paynet PayKredi ile avantajlı krediler sunabilir, müşterilerinize esnek ve vadeli ödeme yapma fırsatı tanıyabilirsiniz.

Üstelik PayKredi ile sadece bireysel müşterilerinize değil, işletmelere ve bayilerinize de ticari kredi (B2B kredi) ile ödeme imkânı sunabilirsiniz. Bireysel ve kurumsal müşterilerinize tahsilat ücreti, dosya masrafı ve sigorta zorunluluğu olmadan kredi kullandırmak ve hem hızlı hem de güvenli ödeme almak için PayKredi’ye hemen başvurun.


 

 

Türkçe karşılığı “şimdi al, sonra öde” olan buy now pay later; ödemenin alışveriş sırasında değil, önceden belirlenen ileri bir tarihte tek seferde veya taksitle yapılmasına imkân veren tahsilat modelidir. 

Şimdi al, sonra öde; müşterinin ürünü seçmesi, satın alması ve alışveriş tutarını belirli bir ek ücret veya faiz karşılığında ileri bir tarihte ödemesini kapsar. Yasal olarak bu satış modeline uygun olmayan ve satıcının satış politikaları doğrultusunda kampanyaya dahil etmediği ürün gruplarının haricinde tüm ürünler şimdi al, sonra öde kapsamında satın alınabilir. 

Paynet şimdi al, sonra öde uygulamasından yararlanarak müşterilerinize alternatif bir ödeme imkânı sunmak için PayKredi başvuru sayfamızı kullanabilir, banka ve ödeme kuruluşları ile ortak yürüttüğümüz kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

5 dakika