3D Secure Güvenli Alışveriş Sistemi

Konu internet alışverişi olduğunda tüketicilerin en hassas olduğu konu tartışmasız güvenliktir. Son yıllarda sayısı oldukça artan çalıntı-sahte kart ile yapılan işlemler hem işyerleri için hem de tüketiciler için ciddi bir güvenlik açığı oluşturur.

3D Secure Güvenlik Sistemi, VISA ve MASTERCARD’ın geliştirmiş olduğu 3 boyutlu bir kimlik doğrulama sistemidir.

Sanal ortamda yapılan kartlı alışverişlerin güvenli bir altyapı ile desteklenmesinde ve risk açığının minimuma indirilmesinde 3D Secure sistemi büyük rol oynar.

Bireysel kullanıcılar 3D Secure sistemini kullanarak kendilerini sahte-çalıntı kart ile yapılan işlemlerden korurken, işyeri sahipleri ise kendi işletmelerinden yapılan alışverişi 3D Secure ile kart hamiline onaylattıklarından dolayı, tüketicilerin harcama itirazında bulunmasını engellemiş olurlar.

3D Secure Sistemi İle Nasıl Tahsilat Yapılır?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ödemenin tamamlanacağı esnada tüketicinin ödeme ekranında 3D Secure şifresini girebileceği bir ekran açılır. Aynı anda tüketicinin cep telefonuna banka tarafından bir şifre gönderilmiş olur.

Tüketici cep telefonuna gelen bu şifreyi 3D Secure alanına girmelidir. Aksi takdirde alışveriş işlemi onaylanmaz.

3D Secure sistemi sayesinde kredi kartları ve banka kartları ile yapılan alışverişlerde kart hamili mutlaka işlemden haberdar olur.

3D Secure Sistemi Tüketicilere Neler Sunuyor?

Son yıllarda tüketiciler tarafından çok fazla tercih edilen 3D Secure sistemi internet ve mobil üzerinden yapılan alışverişlerde, hesaplar arası para giriş çıkışlarında mutlaka tercih edilmelidir.

Güvenli bir tahsilat ortamı yaratan 3D Secure sistemi kredi kartları için bir zorunluluk olmazken, banka kartları ile yapılan işlemlerde zorunludur.

Yapılan araştırmalarda 3D Secure sisteminin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte internet üzerinden yapılan kartlı alışverişlerde artış yaşandığı gözlemlenmiştir.

Tüketiciler bankaları ile iletişime geçerek 3D Secure sistemini aktif hale getirebilir, güvenli olarak online alışverişlerine devam edebilirler.

Fiziksel pos cihazlarının yaygınlaşması esnasında tüketicilerin pin girerek alışveriş yapması büyük bir devrimdi. Günümüzde de etki alanı ve popülaritesi fazlasıyla artan 3D Secure sistemi ile alışveriş yapmak tüketiciler için vazgeçilmez bir alışkanlık olacak.