İnternette Güvenli Alışverişin Kuralları Neler?

İnternetten alışveriş ve sipariş oranı, TÜİK verilerine göre 2020 itibarıyla %36,5 olarak açıklandı. 2018 yılında bu oran %29,3 olarak açıklanmıştı. Yani her geçen yıl, internetten alışveriş oranları artıyor. Bununla beraber tüketicilerin kafasına en çok takılan sorulardan biri de “İnternetten güvenli alışveriş nasıl yapılır?” oluyor. Bu yüzden sizin için internetten alışveriş yaparken işinize yarayabilecek bazı pratik ipuçlarını derledik.

3D Secure Sistemi Olan Siteleri Tercih Edin

İnternetten alışverişte en önemli güvenlik önlemlerinden biri 3D secure sistemidir. Bu sistemde kart bilgilerinizi girip ödeme yapmak için tıkladığınızda farklı bir ekran karşınıza çıkar. Burada bankanız tarafından kaydedilen telefon numaranıza SMS ile gelen doğrulama kodunu girmeniz istenir. Eğer kodu doğru girerseniz, işleminize devam edebilirsiniz.

Basit bir doğrulama sistemi olarak görülse de 3D Secure, birçok dolandırıcılık işleminin önüne geçebilir. Bu nedenle de 3D Secure desteğine sahip olmayan sitelerin tercih edilmemesi önerilir.

SSL Sertifikasını Mutlaka Kontrol Edin

SSL sertifikası, bilgilerinizin özel bir veri yolu ile şifrelendiğini ve kişisel verilerinizin güvende tutulduğunu gösterir. Bu nedenle SSL sertifikası bulunmayan bir siteden alışveriş yapmamanız önerilir. Çünkü şifrelenmeyen bilgiler, 3. şahıslar tarafından ele geçirilebilir.

Bir sitenin SSL sertifikasına sahip olduğunu anlayabilmenin en basit yolu, adres çubuğuna bakmaktır. Adres çubuğunda kilit işareti yer alıyor ve adres “https://” ibaresi ile başlıyorsa kullandığınız site SSL sertifikasına sahiptir. Ayrıca kilit işaretine tıkladığınız zaman kolayca sitenin sertifikasını görüntüleyebilir ve geçerlilik tarihini öğrenebilirsiniz.

Çok Ucuz Fiyatlara Dikkat Edin

İnternette satılan ürünler, maliyetlerin az olması nedeniyle fiziksel mağazalara göre daha ucuz olabilir. Ancak bir ürün normal fiyat seyrinden çok ucuza satılıyorsa dikkat etmenizi ve SSL sertifikasını kontrol etmenizi öneririz. Eğer sitenin güvenli olduğuna dair çekinceleriniz varsa mutlaka internet üzerinden site ile ilgili arama yapmalı ve kullanıcı yorumlarını okumalısınız.

Şikayet Sitelerini Kontrol Edin

Türkiye ve dünyada müşteri şikayetlerini konu alan çok sayıda internet sitesi bulunur. Eğer bir siteden kuşku duyuyorsanız şikayet ve sözlük platformlarında arama yapıp sitenin şikayetlerini kontrol etmeniz yardımcı olabilir. Eğer sitenin uzun bir geçmişi olmasına rağmen şikayet oranları düşükse güvenlik açısından problem yaşamanız oldukça zordur.

Satış Sözleşmesini Okuyun

Satış sözleşmeleri oldukça uzun metinler olduğu için birçok kullanıcı okumadan onaylar. Ancak satış sözleşmesi içerisinde iade politikasından, kullanılmış ürün tanımına kadar birçok detay yer alır. Kullanıcı sözleşmesini okumadan onaylayıp alışveriş yapmanız durumunda, yasal olarak bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bonus: Paynet ile E-ticaret Sitelerinde Güvenli Alışveriş Mümkün

3D Secure sistemini kullanan, TCMB lisanslı ve PCI DSS 1. seviye sertifikasına sahip olan Paynet, sizin için farklı birçok e-ticaret platformu ile işbirliği yapıyor. E-ticaret sitelerini güvenli alışverişe uygun hale getirmek ve internetten alışveriş yapan milyonlarca kişinin ürün veya hizmetlere güvenle ulaşması için Paynet’in Sanal POS ve linkle ödeme gibi birçok farklı ödeme seçeneği bulunuyor.