Paylink ile POS Cihazı Olmadan Kolay ve Güvenli Tahsilat

İçindekiler

Hem geleneksel ticarette hem de e-ticarette çeşitli online ödeme alma yöntemleri kullanılır. Bunlardan biri de Paylink yani link ile ödeme alma sistemidir. Link ile ödeme, e-ticaret sitelerinin yanı sıra sosyal medya, SMS, WhatsApp, e-posta gibi kanallardan ve sahada ya da fiziksel mağazada tahsilat imkânı veren bir ödeme yöntemidir. Peki, link ile ödeme alma nasıl çalışır ve Paylink’in sunduğu avantajlar nelerdir?

Link ile Ödeme Alma Sistemi Nasıl Çalışır?

Link ile ödeme sistemi, klasik bir online ödeme yöntemi gibi çalışır. Fakat arka planda taraflar için daha pratik bir süreç vardır. Link ile tahsilat için öncelikle ödeme linki oluşturmanız gerekir. Ödeme linkini işleme ve müşteriye özel hazırlayabilirsiniz. Bu süreçte tahsilatla ilgili bilgileri de link oluşturma aşamasında sisteme girmelisiniz. 

Paylink aracılığıyla oluşturduğunuz ödeme linkinizi SMS, e-posta, WhatsApp gibi iletişim kanallarından müşterilerinize gönderdiğinizde yapacağınız işlemler tamamlanmış olur. Bu aşamadan sonra müşterinizin ödemeyi yapmasını beklemeniz gerekir. 

Müşteriniz, gönderdiğiniz ödeme linkine tıkladığında doğrudan ödeme sayfasına ulaşır. Bu sayfada tek yapması gereken, kart bilgilerini girerek ödemeyi tamamlamak. Kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV/CVC kodunu giren müşteriniz, 3D Secure adımından sonra ödemesini güvenli bir şekilde tamamlayabilir.

Sanal POS ve Link ile Ödeme Almanın Farkı Nedir?

Linkle ödeme alma ve sanal POS, aslında benzer şekilde çalışan ödeme sistemleridir. Ödeme alma konusunda aynı sisteme sahip olan bu yöntemler arasındaki en önemli fark, link ile ödeme almak için e-ticaret sitesi zorunluluğu bulunmamasıdır. Sanal POS alabilmek için bir e-ticaret sitenizin olması gerekir. E-ticaret siteniz yoksa ve online ödeme almak istiyorsanız bu noktada link ile tahsilatı tercih edebilirsiniz.

Bir diğer fark, sanal POS’un sadece internet üzerinden yapılan satışlar için ödeme alınabilen bir kanal olmasıdır. Ödeme linki sayesinde ise hem internet sitenizde hem de fiziksel mağazanızda yaptığınız satışlar için online ödeme alabilirsiniz. 

Kullanıcı tarafında da ödeme yapma aşamasında farklar vardır. Sanal POS ile ödeme yapan kullanıcının, ürünü internet sitesinden seçmesi ve alışveriş adımlarını tamamlayarak ödeme alanına ulaşması gerekir. Link ile ödemede ise doğrudan ödeme sayfasına ulaşıp daha kısa sürede işlemi tamamlayabilir. 

Link ile Ödeme Alma Yönteminden Kimler Yararlanabilir?

Link ile Ödeme Alma Yönteminden Kimler Yararlanabilir?

Link ile ödeme alma, bir e-tahsilat yöntemidir. Dolayısıyla e-tahsilat yapmak isteyen her işletme sahibi bu sistemden faydalanabilir. Hem e-ticarette hem de mağazalarda değerlendirilebildiği için kullanım alanı geniştir. Bu nedenle bu yöntemden faydalanabileceklerin sayısı da oldukça fazladır. 

Link üzerinden ödeme alabileceklere ilk olarak e-ticaret girişimcilerini örnek gösterebiliriz. İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapan, fakat web sitesine henüz ödeme altyapısı kurmamış olan e-ticaret girişimcileri için link ile ödeme alma, son derece uygun bir sistemdir. Çünkü bu sistem, e-ticaret sitesi için ekstra bir entegrasyon gerektirmez. Ürünlerinizi internet sitenizden inceleyip almak isteyen müşterilerinize ödeme linki gönderebilirsiniz. 

Link ile tahsilatın yaygın kullanıldığı alanlardan biri de sosyal medyadır. Çünkü sosyal medyada satış yapan çok sayıda fiziksel işletme bulunur. E-ticaret sitesi bulunmayan bu işletmeler, link yöntemini kullanır. Müşterilerinize sosyal medyadan ulaşıyor, ürünlerinizi burada pazarlıyor ve satışlarınızı da platform üzerinden gerçekleştiriyorsanız güvenli bir yöntem olarak linkle ödeme sistemini kullanabilirsiniz. 

E-ticarete girmeyen ve internet üzerinden satış yapmayan, fakat internet üzerinden ödeme almak isteyenler de bu sistemden faydalanabilir. Örneğin ürünlerin satışını veya teslimatını sahada yapıyorsanız teslimat anında link üzerinden online ödeme alabilirsiniz. Aynı şekilde fiziksel mağazalarınızda da bu sistemi kolaylıkla kullanabilir, müşterilerinize ek bir ödeme seçeneği sunabilirsiniz. 

Evden E-Ticaret Yaparken Linkle Ödeme Alabilir miyim?

Link ile ödeme alma yönteminin kullanım alanlarına evden e-ticareti de ekleyebiliriz. Çünkü evden e-ticaret sürecinde web sitesi yerine sosyal medyayı tercih etme eğilimi yüksektir. Dolayısıyla evden e-ticaret yapan girişimciler için de en uygun yöntemlerden biri linkle tahsilattır. 

E-Ticarette Link ile Ödeme Almanın Avantajları

Linkle ödeme alma sisteminin hızla yaygınlaşmasındaki sebep, sistemin her açıdan avantajlı olmasıdır. Fiziksel mağazalarda ve sahada yapılan satışlarda online ödeme alma gibi bir avantaj sunması, işletme sahiplerinin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırır. Bununla birlikte linkle ödeme, e-ticarette de önemli avantajlar sunar. Söz konusu avantajlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • E-ticaret siteniz olmadan ödeme alabilmenizi sağlar. 
 • Sosyal medya üzerinden satış yaparken güvenli bir ödeme yöntemi sunma şansınız olur. 
 • E-ticaret sitenizden ödeme alabilmek için entegrasyona ihtiyacınız olmaz.
 • Sitenizdeki ödeme seçeneklerini artırabilir ve çeşitlendirebilirsiniz. 
 • SMS, e-posta ve WhatsApp gibi kanallar üzerinden de ödeme alabilirsiniz.
 • 7/24 ödeme alma fırsatınız olur.
 • Güvenli ve kolay bir ödeme yöntemi sunduğunuz için müşteri memnuniyeti artar.

Paylink ile Ödeme Almanın Avantajları Nelerdir?

 

paylink-ile-odeme-almanin-avantajlari

Link ile ödeme alma konusunda daha fazla avantaja sahip olmak için Paylink’i tercih edebilirsiniz. Paynet’in link ile tahsilat çözümü Paylink sayesinde ödeme süreçlerini kolaylaştırabilir ve müşterilerinize güven verebilirsiniz. Paylink’in size sunduğu ayrıcalıklar şu şekilde:

 • Hem yüz yüze hem de uzaktan online ödeme alma
 • Zaman ve lokasyondan bağımsız tahsilat yapabilme
 • WhatsApp, e-posta, SMS gibi iletişim kanalları üzerinden ödeme alma
 • Tüm kartların yanı sıra dijital cüzdanlarla da ödeme kabul edebilme
 • Müşterilere çoklu ödeme (birden fazla kart ile) imkânı verebilme
 • Peşin ve taksitli ödeme seçeneği sunabilme
 • İşletmeye ait programların içine entegre edebilme
 • Kart saklama altyapısıyla müşteriye tek tıkla ödeme imkânı sunabilme
 • Müşteri memnuniyetini ve dolayısıyla satışları artırma şansı elde etme

Link ile ödeme alma sisteminin avantajlarını Paylink ayrıcalıklarıyla birleştirip yatırım maliyetlerinizi düşürebilir ve müşterilerinizin ödeme süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz. Paylink’i kullanmaya hemen başlayın, tüm bu ayrıcalıklara Paynet farkı ve güvencesiyle sahip olun.

4 dakika