Ödeme Sistemlerinin Online Pazardaki Rolü

Son yıllarda internet ve mobil cihaz kullanımının artması, yeni nesil ödeme sistemlerinin hızla hayatımıza girmesini sağladı. Yeni nesil ödeme sistemleri birçok sektörde büyük dönüşümler başlattı. Perakende sektörü ve bayilik ağı olan kurumsal firmalar da e-ticaret platformlarında sanal pos ve mobil poslar üzerinden anlık tahsilat yapmaya başladı.

Nakit Kullanımından Uzaklaşıp Kredi Kartı İle Ödeme

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) verilerine göre 2017 yılında kredi kartları ile yapılan alışverişler bir önceki yıla göre %13 artış gösterdi. Bu pastada banka kartı ile yapılan alışveriş tutarındaki artış ise %41 oldu. Yine BKM’nin verilerine göre 2017 yılında Türkiye’de 62,4 milyon adet kredi kartı olduğu belirtildi. Kredi kartları ile 2017’de toplam 3,4 milyar alışveriş işlemi ile 606 milyar TL alışveriş cirosu ve 98 milyon nakit çekim işlemi ile de, 68 milyar TL nakit çekim gerçekleştirilmiştir. E-ticaretin giderek büyümesi ile birlikte kartlı işlem cirosunun katlanarak artacağı öngörülüyor. Alışverişlerinde fiziksel ödeme ile zaman kaybetmek istemeyen tüketicilerin ve kartlı ödeme alışkanlıklarının artması bununla birlikte tüketicilerin taksit imkanına sahip olması sanal pos kullanımını artıran en önemli etkenler olarak gösteriliyor. BKM verilerine göre her 10 kredi kartından 4’ü online alışverişlerde sanal poslar üzerinden kullanılıyor. Bu rakamı sektör bazlı incelediğimizde birinci sırayı mobilya sektörü alırken, mobilya sektörünü giyim/aksesuar, sağlık ve kozmetik sektörü takip ediyor. Online ortamda Sanal POS ve kartlı ödeme alışkanlıklarının artış gösterdiği bir diğer alan ise hava yolları sektörü ve vergi ödemeleri.

Hızlı Sanal Pos

Tüm dünyada sanal POS kullanımı hızla artarken bankacılık sisteminin POS altyapısını teknoloji ile zenginleştiren yeni nesil ödeme sistemlerinin de önemi artıyor. Çok çeşitli ödeme alternatifleri sunan ödeme sistemleri, firmaları tüm bankalara ait kredi kartlarıyla uyumlu hale getiriyor. 7/24 çalışan sistemleriyle iş ortaklarına son kullanıcı ya da bayi tahsilatlarını kolayca gerçekleştirebilecekleri bir alan sunuyor. Bu sayede tahsilat ve tahsilat takibi sorun olmaktan çıkıyor.

Sanal POS Kurulumu Nasıl Yapılır?

Güvenlik

Online ticaretin bu kadar hızlı artış göstermesi sonrasında güvenlik konusu tüm sektörler için en önemli konuların başında gelmeye başladı. Tüketiciler online ortamda kredi kartı ile alışveriş yapmadan önce kart ve kişisel bilgilerinin güvende olmasını istiyor. Türkiye’de ise bu güvenliğı sağlamak adına ödemeye aracılık eden firmaların 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para kuruluşları Kanunu’na göre BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) tarafından verilen lisansa ve tüm dünyada büyük önem taşıyan PCI DSS güvenlik sertifikasına sahip olması gerekiyor. Ayrıca ödemeye aracılık eden tüm firmaların “Kişisel Verilerin Gizliliği Kanunu (KVKK)” uyum sürecine uygun olması gerekmektedir. Ödeme hizmeti sağlayıcı firmalar, kullanıcılarının kişisel verilerini kendi altyapılarında saklayabilmek için kendi platformları üzerinden kullanıcılarına konu ile ilgili bilgilendirme yapmalı ve hukuk kuralları çerçevesinde oluşturulmuş bir metin ile yazılı olarak izin almalıdırlar.

Dijitalleşen dünya, kartlı ödemeler ve akıllı cihaz kullanımının artması ile birlikte yakın gelecekte e-ticaret sektöründe büyük olumlu gelişmeler yaşanacak.